Szkolenie trafiło właśnie
do Twojego koszyka

Strategia social media

Czy współpracując z influencerami, uwzględniasz w briefie oznaczenie współpracy? Jeszcze do niedawna uznawano je za objaw transparentności influencera, który jasno wskazuje odbiorcom, że dany materiał został opłacony. Obecnie ta praktyka staje się obowiązkiem.

Influencer marketing jest w dalszym ciągu dla naszego rynku stosunkowo nowym zjawiskiem, któremu brakuje jasnych wytycznych. Agencje, które od lat zajmują się współpracami z influencerami, mają wypracowane konkretne praktyki. Są one zgodne z obowiązującymi przepisami i pozwalają specjalistom sprawnie zarządzać kampaniami influencerskimi.


Influencer marketing, ze względu na swoją skuteczność, to atrakcyjna forma promocji dla wielu marek. Firmy, widząc potencjał w tych działaniach, podejmują próbę samodzielnego nawiązania współprac z myślą „Jakoś będzie, przecież nie jest to takie trudne.”.

Tylko „jakoś” nigdy nie oznacza dobrze.

Z pewnością słyszałeś o tym, że pod koniec zeszłego roku UOKIK rozpoczął kontrolę współprac influencerskich. Agencje influencerskie, a także sami twórcy zostali wtedy poproszeni o przedstawienie wszystkich umów, które podpisali w ubiegłym roku. Prawdopodobnie miało to na celu sprawdzenie skali, z jaką się mierzymy, mówiąc o nieoznaczaniu współprac, która wiąże się z wprowadzaniem konsumentów w błąd.

Celem działań UOKIK jest stworzenie zasad regulujących działania reklamowe influencerów i zapewnienie odbiorcom jasnych przekazów wskazujących na to co jest reklamą, a co recenzją. Kolejnym aspektem, na który zwraca się ogromną uwagę, jest promowanie scamu, czyli  m.in. szerzenie informacji odnośnie nieobowiązujących promocji czy też zatajanie istotnych cech produktów, które mogłyby zmienić decyzje konsumenta.

Przeglądając Instagram możesz zauważyć, że co raz więcej osób w treści postu dodaje znaczniki wskazujące na reklamę, a także oznacza markę, której dotyczy post jako sponsora – jest to właśnie spowodowane działaniami UOKIK. Co więcej powstał także pierwszy kodeks dobrych praktyk, który w jasny sposób wskazuje na to w jaki sposób oznaczać współprace.

Rekomendowane hasztagi to:

#reklama

#postsponsorowany

#płatnawspółpraca

#sponsor: @XYZ

Co najważniejsze hasztagi powinny być w języku polskim, dobrze widoczne (co oznacza, że umiejscowienie ich wśród 20 innych # może nie wystarczyć), a także wskazywać na to, kto jest podmiotem promowanym.

Bardzo ważną kwestią jest to, że za nieoznaczenie współpracy odpowiada nie tylko influencer, ale także agencja i marka, której dotyczy dana publikacja. Dlatego też w trosce o dobro, bezpieczeństwo i zadowolenie klienta: dodaj do briefu dla influencera stały punkt dotyczący oznaczenia współprac zarówno w przypadku współprac płatnych jak i barteru.

Nie wiesz, jak uwzględnić wymóg oznaczenia współpracy w briefie? Skopiuj ten fragment:

Każdy publikowany materiał musi zawierać oznaczenie marki - @XYZ, a także współpracy. W copy posta i na każdej klatce stories dodaj #reklama #sponsor: XYZ.


Oznaczenie współprac to dopiero początek góry lodowej, którą są niezbędne regulacje w zakresie influencer marketingu.

Formy rozliczeń z influencerami? Normy reklamowania produktów?

Zasady współprac barterowych? Jakich reguł influencer marketingu Twoim zdaniem najbardziej brakuje?

 

Daj znać na naszej grupie Tygrysy Socialu, oznaczając swoją publikację hasztagiem #influencermarketing 

 

Autorka: Karolina Zduńczyk, Senior Social Media Specialist w Tigers

 

O autorze

Agencja TIGERS

Agencja TIGERS


Powstaliśmy w 2015 roku w Warszawie. Kontestowanie branżowych mitów i patologii nadało organizacji paliwa do wzrostu. Z usług TIGERS korzystają największe firmy, wspierając się naszym know-how w obszarach związanych z digital marketingiem.

道山学海

Nie zatrzymuj się: Influencer marketing