Szkolenie trafiło właśnie
do Twojego koszyka

Strategia social media

Z roku na rok znaczenie mediów społecznościowych rośnie, a mimo to wiele profili prowadzonych jest bez określenia jasnych celów biznesowych, jakie powinny spełniać. Dlatego, jeśli chcesz mieć realny wpływ na rozwój marki i masz dość publikowania przypadkowych postów, których efektywności nie da się zmierzyć — zacznij od strategii

Sprawdź, jak marka komunikuje się poza mediami społecznościowymi i zrób audyt dotychczasowych działań.

Pamiętaj, że media społecznościowe to tylko jedno z miejsc, gdzie klient spotyka się z marką. Zacznij od sprawdzenia, jak wygląda sposób komunikacji z odbiorcami — za pośrednictwem strony www, newslettera czy materiałów drukowanych. Poznaj wartości i wyróżniki oraz określ pozycję na rynku, również w stosunku do konkurencji. Jeśli taka istnieje, przeanalizuj strategię marketingową firmy. Na tym etapie — nie bój się pytać! By prowadzić efektywne działania w mediach społecznościowych, musisz „wejść w buty klienta” - określić cel biznesowy, szanse oraz zagrożenia. Dobrym punktem wyjścia będzie szczegółowy brief, który najlepiej wysłać osobom po stronie marki, a następnie doprecyzować podczas rozmowy.

Zapoznaj się również z działaniami konkurencji — spróbuj wyłapać, jak na poszczególne komunikaty reagują odbiorcy i ucz się na ich błędach. Sprawdź bibliotekę reklam, moderację, zapytania i sposób ich komunikacji poza mediami społecznościowymi. Nie kopiuj rozwiązań 1:1, skorzystaj z nich i postaraj się wyróżnić.

Przejdź ścieżkę zakupową i zdobądź doświadczenie jako klient.

Media społecznościowe są świetnym narzędziem zarówno do inicjowania potrzeby zakupowej, jak i jej finalizowania. Jednak by świadomie kształtować komunikację i rozwijać markę, powinieneś poznać doświadczenia klienta na długości całej ścieżki zakupowej. Im szybciej złożysz zamówienie w sklepie internetowym, umówisz się na wizytę czy przetestujesz obsługę klienta, tym szybciej określisz wyzwania, z jakimi mierzy się Twój odbiorca. Nie zapomnij sprawdzić procedury zwrotów i reklamacji. To również idealny moment, by przetestować działanie piksela na stronie www. Pamiętaj — jeśli chcesz mieć realny wpływ na rozwój biznesu, powinieneś wyjść poza ramy mediów społecznościowych, spojrzeć szerzej i wyłapać kwestie, które należy poprawić.

Określ, kim są Twoi odbiorcy, stwórz brand persony i język komunikacji.

Musisz pamiętać, że jeśli nie poznasz swoich odbiorców, nie stworzysz komunikacji odpowiadającej na ich potrzeby. Stwórz kilka brandperson (3-5), spójnych z klientami — określ ich wiek, miejsce zamieszkania, sposób spędzania wolnego czasu, ich potrzeby i zmartwienia. Dzięki temu będziesz mógł łatwo określić, czego szukają w mediach społecznościowych (np. rozwiązania jakiego problemu), kiedy sięgają po telefon oraz co popycha ich do zakupu. To również świetne narzędzie, by określić jaki poziom wiedzy na temat produktów mają Twoi odbiorcy.

Jeśli stworzyłeś brandpersony, przyszedł czas na wybór języka komunikacji. Musisz pamiętać, że za marką stoją eksperci, znający się na swojej branży jak mało kto. Z jednej strony jest to bardzo wygodne, ponieważ możesz czerpać z ich wiedzy, z drugiej — możesz nieumyślnie stworzyć zbyt profesjonalną, a jednocześnie mało zrozumiałą komunikację. Wczuj się w klienta i dobierz język komunikacji tak, by przybliżał markę, a nie odstraszał.

Nie myśl pojedynczymi postami — przygotuj cykle komunikacji.

Na tym etapie wiesz już do kogo i w jaki sposób chcesz mówić. Przyszedł czas by zastanowić się nad tym, co chcesz komunikować! Przygotowując harmonogram postów zazwyczaj, myślimy perspektywą kilku / kilkunastu wpisów. Dobrze, jeśli cały czas pamiętamy o biznesowych potrzebach marki i łączymy je z potrzebami odbiorców, ale zazwyczaj bez spisanego planu zaczynamy działać z doskoku.

Przygotuj kilka kategorii postów, które będą wspierać rozwój marki oraz skupiać wokół niej społeczność. Dobre zbilansowanie liczby komunikatów produktowych, eksperckich i angażujących sprawi, że profile nie będą tylko ulotką sprzedażową, a dadzą Twoim odbiorcom dodatkową wartość. Pamiętaj, że media społecznościowe nie powinny być monologiem, a rozmową — gdzie obie strony mają szansę się wypowiedzieć i zaangażować. Wśród kategorii uwzględnij również treści produkowane przez klientów — zdjęcia i rzeczywiste opinie to najlepszy dowód słuszności.

Przykładowe cykle komunikacji:

  • posty produktowe (prezentacja oferty, podkreślenie wyróżników, kontekstów użycia produktów lub efekty skorzystania z usług)

  • posty eksperckie (podkreślające profesjonalizm i jakość, dające dodatkową wartość odbiorcom)

  • posty angażujące (zagadki, quizy, dające możliwość wypowiedzi)

  • posty z wykorzystaniem UGC (reposty, opinie)

  • posty pokazujące świat marki (backstage pracy, przedstawienie zespołu

Bądź o kilka miesięcy do przodu!

Zaplanuj swoje działania na dłużej niż miesiąc do przodu. Określ, w jakim miejscu obecnie jest marka, którą obsługujesz, a gdzie będzie za 12 miesięcy. Wyznacz sobie cele na kolejne kwartały i traktuj je jak drogowskazy, przy planowaniu codziennej pracy. To pozwoli Ci stworzyć strategię, dzięki której świadomie zaplanujesz komunikację, a żaden z opublikowany postów nie będzie przypadkowy.

 

O autorze

Dorota Woźniczka

Dorota Woźniczka

Team Leader & Senior Social Media Specialist


Starszy specjalista w Tigers.  Zajmuje się kompleksowym wsparciem klienta, realizuje kampanie reklamowe i współprace influencerskie.

道山学海

Nie zatrzymuj się: Content i zasięgi organiczne